Wednesday, May 30, 2007

Math Challenge May 30

While grocery shopping the other day I noticed that my favorite ice cream was available in a quart sized package as well as a gallon size package. The gallon size cost $4.79 and the quart size cost $1.19. Which package is a better deal?

Send answers to
Parents may help, but try to let your child figure it out on their own.

Weekly winner wins a Smencil. Monthly winner wins a $20 Barnes and Noble gift certificate!
Good Luck!

No comments: